A CO DLA DZIECI ?

dodano: 2021-05-22

Co można robić z dzieckiem w Bieszczadach? Oto kilka pomysłów:

1.Bieszczadzka Kolejka Leśna w Majdanie, niedaleko Cisnej to świetna okazja na spotkanie z tradycyjną ciuchcią. Ponad 100-letnią ciuchcią przejedziemy się o każdej porze roku.
Już na początku naszej przygody zauroczy nas sama główna stacja kolejowa gdzie znajduje się muzeum, w którym bezpłatnie obejrzymy zabytkowe stare bilety, ubiory maszynistów i konduktorów, elementy kolejowej infrastruktury, w tym najstarszą zachowaną szynę!
Trasa kolejki biegnie główne leśnymi terenami i na zboczach gór.
Można zabrać ze sobą psa!
Ciuchcia jeździ na dwóch trasach:
Majdan – Przysłup (dystans: 11 km, czas przejazdu: 70 minut): to tzw. trasa widokowa, z której możemy podziwiać szczyty, takie jak: Łopiennik, Duże i Mało Jasło, Okrąglik, czy Połoniny.
Majdan – Balnica (dystans 9 km, czas przejazdu: 45 minut): tzw. trasa dzika, prowadzi licznym zakolami przez m. in. Żubracze i Solinkę do miejsc, w które nie można dojechać samochodem. Więcej na: www.kolejka.bieszczady.pl

2.Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe w Uhercach Mineralnych .Super zabawa dla całej rodziny! Drezyny to platformy z dwoma rowerami i ławeczką,są 4 lub 5-osobowe jeśli 3 osoby to dzieci.Pedałują tylko dwie osoby, a maluchy mogą bezpiecznie podróżować na siedzeniach, co powinno być ułatwieniem dla rodziców.Można zabrać na pokład psiaka:)
Bieszczadzka linia kolei,licząca ponad 140 lat, uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych w Polsce.Wypożyczalnia drezyn i główna stacja mieści się w miejscowości Uherce Mineralne.Tu turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.
Proponowane trasy są różnej długości i zajmują od 1,5h do 2,5h
Podczas wycieczki przewodnik opowiada o mijanych miejscach, przy ważniejszych atrakcjach planowane są postoje. Więcej na: http://www.drezynyrowerowe.pl

3.Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas w Myczkowcach. Znajdziemy tu mini-zoo, Ogród Biblijny, Muzeum Kultury Ekumenicznej, Stadnina Koni Eden oraz Kawiarnia św. Franciszka.
Mini-zoo znajduje się we wschodnim skrzydle ośrodka, przy stadninie koni. Zobaczymy tu w dużych zagrodach: stado jelenia szlachetnego, kilkanaście okazów daniela płowego, kózki miniaturki, lamy oraz sarnę. W klatkach i wolierach przetrzymywane są króliki, pawie, ptactwo wodne, bażanty (kilka gatunków), gołębie i kury ozdobne oraz kilka gatunków papug. Swoistą atrakcją jest też świniodzik i świnka wietnamska w jednej zagrodzie.
Obok mini-zoo znajduje się również stadnina koni. Oprócz czternastu koni jest tu zagroda z osiołkiem i kucykiem. Mini-zoo jest obiektem darmowym i otwartym. Najwięcej radości sprawia maluchom dokarmianie króliczków i głaskanie kucyka. Fantastyczną rozrywką dla całej rodziny, jest podpatrywanie obyczajów w stadzie jeleni i danieli. Poza miłym spędzeniem czasu i przekazaniu wielu ciekawych informacji swoim pociechom, możemy wykonać zdjęcia obserwowanych zwierząt.Podobnym obiektem jest mini-zoo w Lisznej koło Cisnej, które prowadzi leśniczy Tomasz Gawrych z żoną Joanną. Zobaczyć tu możemy: jelenie, daniele, muflony, dziki, szopy, jenoty, nutrie, fretki, susły, króliki, świnki morskie. Z ciekawych ptaków spostrzec tu można: gęsi, kaczki, bażanty i przepiórki. Atrakcją tego miejsca jest również możliwość zakupu karmy i samodzielnego karmienia poszczególnych zwierząt.

4.Zdecydowanie największą atrakcją – także dla najmłodszych – jest trekking w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Znajdziemy tutaj zarówno łatwe trasy przystosowane do osób z dziećmi, jak i trudniejsze szlaki, w których jednak może brać udział starsza młodzież. Wspaniałe widoki gór, zdobywanie szczytów oraz radość z włożonego w nie wysiłku – to wszystko sprawi, że nawet najmłodsi członkowie rodziny zakochają się w górach.Więcej informacji oraz konkretne propozycje tras odpowiednich dla dzieci znajdziecie tutaj: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/bieszczady-szlaki-dla-dzieci

5.Jeśli chodzi o sporty, w których mogą brać udział starsze dzieci to również jest tu szeroki wybór. Narciarstwo, kajakarstwo, spływy pontonowe, wyprawy rowerowe, jazda konna- każdy znajdzie coś dla siebie.

foto:  A CO DLA DZIECI ?